Drobečková navigace
Tři Masarykovy lípy padly, místo nich v obci vysadily dvacet nových
Žalhostice – Nově vysazených sedmnáct lip srdčitých u fotbalového hřiště v Žalhosticích má od pátku 6. listopadu své patrony v podobě dětí z tamní základní školy. Další tři lípy byly vysazeny v dolní části obce u řeky Labe a pět různých listnáčů se nyní rovněž zakořeňuje u mateřské školy. Na výsadbu podzimní zeleně získala obec 36 000 korun od Nadace ČEZ.
„V obci jsme měli celkem deset starých lip, které zde zasadil sám první československý prezident T. G. Masaryk. Bohužel zub času, povětrnostní podmínky i to, že rostou v blízkosti silnice, se na stromech dost podepsaly. Svými kořeny i nazvedávaly chodník. Proto jsme museli tři z nich po odborném posouzení nechat porazit. Samozřejmě místním lidem se to příliš nelíbí, a tak jsme jim slíbili, že vysadíme lípy nové. Proto jsme využili možnosti, zažádat si o finanční prostředky na novou výsadbu u Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy,“ říká starostka Stanislava Hanková. Jak dodala, stromy u hřiště porostou prakticky v sousedství školy, takže se o ně budou starat její žáci.
„Učitelé vybrali ve svých třídách ke každému stromu jednoho hlavního patrona a ten si k sobě dobral další spolužáky. Všichni se pak podepsali na pamětní listy. Celkem máme 110 školáku, každá lípa má tak hned několik patronů, a to od prvňáčků až po deváťáky. Budou se o ně starat a pozorovat, jak rostou a košatí. Aby všechny stromy dobře rostly, náš školní sbor jim k tomu dnes i zazpívá,“ dodal s úsměvem ředitel školy Vladimír Fiedler. Nejenže se poté chopil doprovodné kytary, ale také si zavzpomínal na dobu před více než čtyřiceti lety, kdy sám u fotbalového hřiště během podobné akce rovněž jeden dnes již mohutný strom zasadil.
Kromě školáků nepřišly zkrátka ani děti ze sousední mateřinky. Ty budou moci pozorovat, jak u nich rostou líska, javor, slivoň, dub a habr. „Náš původní záměr byl, vysadit v obci celkem pětadvacet nových lip jako náhradu za tři pokácené. Bohužel se jich podařilo sehnat jen dvacet. Tři jsme zasadili u Labe, zbytek u školy. Pět stromů je proto jiných, a to doslova různých, děti se tak od mala budou seznamovat i s jinými dřevinami, než s těmi typickými pro naši obec a její okolí,“ poznamenala k tomu starostka.
Nadace ČEZ podporuje jak vznik nových stromořadí, tak i obnovy zanedbané zeleně na místech, kde dříve aleje existovaly, ale postupem času zpustly či zcela vymizely. Pozitivní vliv stromů nespočívá pouze v jejich estetické funkci a ochraně blízkého prostředí proti přírodním živlům. Výzkumy ukazují, že výskyt astmatu u dětí se snižuje až o čtvrtinu, pokud přibude dalších 350 stromů na jeden kilometr čtvereční v oblasti, kde dlouhodobě žijí.
„Od roku 2011 se nám ve spolupráci s městy a obcemi po celé České republice podařilo vysadit téměř dvě stě stromořadí. Loni jsme pro velký zájem vyhlašovali grantové řízení Oranžové stromy pro jaro i podzim. Ani letos zájem neustal, navíc kromě alejí je možná i liniová výsadba,“ uzavírá Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ, s tím, že zvláště potěšující je snaha měst a obcí zapojit do výsadby i jejich obyvatele, včetně těch nejmenších.
Text k foto:
Sbor
Všem stromům, aby lépe rostly, zazpíval dětský smíšený sbor ze ZŠ Žalhostice. O kytarový doprovod se postaral ředitel školy Vladimír Fiedler.
Patroni
Každá ze sedmnácti nově vysazených lip srdčitých v Žalhosticích má své patrony, jsou jimi děti z místní základní školy.
Výsadba
Výsadby všech nových stromů v Žalhosticích se za odborného dohledu firmy Pytloun – sadové úpravy ujali zaměstnanci obecního úřadu.