Drobečková navigace
Střední škola energetická a stavební v Chomutově se otevřela vozíčkářům
Chomutov – Bezbariérovou se ve středu 21. prosince stala Střední škola energetická a stavební v Chomutově. Začlenění zdravotně handicapovaných studentů do běžného vyučování jim pomohl projekt Nadace ČEZ s názvem Oranžové schody. Ten již odstranil architektonické bariéry na 15 základních či středních školách, na severu Čech například na Gymnáziu v Dubí, v rámci celé republiky.
„Jsme nyní jedinou střední školou s výtahem pro handicapované v Chomutově a okolí. Máme z toho ohromnou radost, takže nyní se k nám mohou hlásit i tělesně postižení, které zajímá technika. Případný handicap uchazečů už nemusí být překážkou přijetí,“ říká Soňa Valušková, ředitelka školy. Kromě budovy školy zpřístupní nový osobní výtah také místní domov mládeže, který studentům nabízí ubytování.
„Navíc v lednu se do druhého patra domova mládeže nastěhuje chomutovská pobočka Pedagogicko-psychologické poradny Ústeckého kraje, jejíž klienti budou výtah rovněž využívat. A když už máme výtah, možná někdy v budoucnu některé nevyužité prostory budovy necháme přestavět na bezbariérový byt. Ale to je opravdu zatím jen hudba budoucnosti,“ dodala ještě Soňa Valušková.
Jako první si obsluhu výtahu vyzkoušela ředitelka školy Soňa Valušková.
Ředitelka školy Soňa Valušková během slavnostního přestřižení pásky u přízemních dveří výtahu.
Střední škola energetická a stavební v Chomutově nedávno oslavila šedesátý rok svého provozu. Snahu integrovat handicapované studenty do běžného vyučování většinou znemožňují právě budovy postavené před čtyřiceti a více lety. „Víme, že starých škol, které by odstranění architektonických bariér potřebovaly, jsou v České republice stovky. Chceme tedy podporovat v první řadě ty, které s tímto problémem samy aktivně bojují a nečekají jen na cizí pomoc,“ uvedl Ondřej Šuch, ředitel Nadace ČEZ, která od roku 2010 podpořila 15 škol celkovou částkou 8 293 421 Kč, z toho dvě v severních Čechách.
Střední škola energetická a stavební v Chomutově nabízí širokou škálu předmětů. Zaměřuje se například na elektrotechniku, energetiku, strojírenství nebo stavebnictví. Tyto obory nabízejí dobré profesní uplatnění i zdravotně znevýhodněným studentům. Škola jim však tuto možnost donedávna nemohla poskytnout, protože nebyla zcela bez bariér. Letos v únoru proto zažádala o grant Oranžové schody, ve kterém uspěla.
„Cílem projektu Oranžové učebny je proto zpřístupnit vzdělávání žákům s postižením nebo se sníženou schopností pohybu a orientace. Pomáhá jim, aby se snáze zapojili do kolektivu a společnosti vůbec. Příspěvek je určen k nákupu výtahů, plošin či schodolezů, případně. zvukových a světelných naváděcích systémů,“ uzavřel za Nadaci ČEZ Ondřej Šuch.