Drobečková navigace
Startovací částka od Nadace ČEZ pomohla k zakoupení nového rentgenu
Stráž pod Ralskem - Prakticky na den třicet let poté, co začala ve Stráži pod Ralskem fungovat místní poliklinika, se toto zdravotnické zařízení dočkalo nového digitálního rentgenového pracoviště. Nemalou měrou na jeho realizaci přispěla Nadace ČEZ, a to částkou 350 000 korun.
„Město Stráž pod Ralskem je vlastníkem budovy polikliniky. Proto se pochopitelně snažíme, aby v ní byla zachována zdravotnická péče pro naše obyvatele a také z obcí v okruhu 15 kilometrů. Celá spádová oblast tak sčítá na 30 000 obyvatel. Vybavit původní rentgenové pracoviště novými přístroji jsme se přitom snažili dva roky. Bohužel nikdy se nepodařilo sehnat potřebné dva miliony korun na jeho pořízení. Dá se proto doslova říci, že startovací částkou pro nás bylo právě 350 000 korun, které jsme získali v grantovém řízení od Nadace ČEZ. Patří jí za to náš dík, neboť pak se přidaly další dvě firmy ve městě a okolní obce, včetně Mimoně. Dali jsme tak dohromady dalších osmdesát tisíc korun a za město jsme k tomu přidali sumu chybějící do poloviny celkové částky. Druhou polovinu finančních prostředků dodal sám provozovatel rentgenového pracoviště,“ uvedla Věra Reslová, starostka města, jemuž tak patří polovina zařízení.
Jak k tomu dodal Karel Huml, provozovatel radiodiagnostického oddělení, laboratoře a rentgen jsou jakousi páteří každé polikliniky či nemocnice. Obojí je nepostradatelné pro odborná vyšetření. Bez rentgenu se podle něj třeba neobejdou chirurgie, ortopedie, interna a neurologie. Zatímco jeho princip se za sto třicet let nezměnil, technika pochopitelně ano.
„Ta jde stále kupředu, takže klasické snímkování s vyvoláváním filmů fotochemickou cestou už patří minulosti. Dnes je vše digitalizováno a obrazy jsou přenášeny elektronicky. Rovněž archiv snímků je v počítači skladnější, i když ten současný musíme pochopitelně zachovat, aby se například daly porovnat změny, které nastaly u pacientů od doby prvního snímání,“ poznamenal Karel Huml. Podle jeho závěrečných slov se díky Nadaci ČEZ dostane moderního a kvalitního vyšetření 20 až 30 klientům denně.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje prostřednictvím grantových řízení různé veřejně prospěšné aktivity zaměřené na děti a mládež , sociální oblast, kulturu, sport, vzdělávání, infrastrukturu a ekologii. Díky objemu rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Programy Nadace ČEZ: Oranžové hřiště, Oranžová učebna, Oranžové schody, Oranžové kolo a Podpora regionů. Více informací na www.facebook.com/pomahame.regionum.
Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy