Drobečková navigace
Skupina ČEZ pomohla domácnostem a malým podnikům postiženým letošními povodněmi 33 miliony korun
Na severu Čech povodňová pomoc vyšplhala na 14,5 milionu Při letošních povodních poskytla energetická společnost ČEZ domácnostem a malým podnikatelům, kterým povodně způsobily škody, elektřinu a plyn zdarma. Speciální povoďnovou úlevu využilo celkem 3715 domácností a malých podniků. Na nákladech za elektřinu a plyn tak lidé postižení povodněmi ušetří dohromady téměř 30 milionů korun. Konkrétně v severočeském regionu (v Ústeckém kraji) 14,5 milionů korun, což je 48 % z celkové částky, kterou ČEZ na pomoc po povodních vydal. Další pomoc poskytli zaměstnanci Skupiny ČEZ, kteří přispěli do sbírky více než 1,4 milionem korun. Stejnou částku darovala i Nadace ČEZ.
„Jsme rádi, že jsme mohli našim zákazníkům, které zasáhly letošní povodně, alespoň trochu ulehčit v tíživé situaci. Skupina ČEZ přispěla celkem 33 miliony korun,“ uvedl k organizaci povodňové pomoci Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ.
Skupina ČEZ vyhlásila pomoc zákazníkům zasaženým povodněmi 10. června a žádat o úlevu mohli do konce července. O speciální povodňovou úlevu zažádalo celkem 3715 domácností. Pomoc ve formě elektřiny či plynu zdarma se týkala odběratelů z nízkého napětí, tedy domácností a malých podnikatelů. Tito zákazníci mohli úlevu žádat v případě, že jim voda vytopila obytné místnosti či provozovny, nikoliv sklepy, garáže či kůlny.
Naprostá většina žádostí o povodňovou pomoc se týkala elektřiny (cca 94 %). Z 3 715 jich bylo pro elektřinu evidováno celkem 3 559. U plynu jich bylo zhruba dvacetkrát méně.
V rámci pomoci organizovala Skupina ČEZ pro své zaměstnance mimořádné firemní dobrovolnické dny, kdy se zaměstnanci zapojili do úklidu zaplavených obcí a domácností. Pomáhali v povodněmi zasažených obcích například kolem Terezína, v obcích Křešice, Lounky a v domově pro seniory ve Velkém Březně. Manuální ale i odbornou pomoc potřebovala také ústecká nezisková organizace Fokus Labe, která pečuje o lidi s duševním onemocněním.
Mezi zaměstnanci proběhla také finanční sbírka, která vynesla přes 1,4 milionu korun. Nadace ČEZ sumu vybranou zaměstnanci navýšila o 100 procent. Téměř tři miliony korun pak byly využity na další pomoc postiženým obcím. Na severu Čech například Křešicím, Terezínu a městskému obvodu Střekov v Ústí nad Labem.
V severočeském regionu vyhlásili energetici stav nouze pro okresy Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín. V Ústeckém kraji zasáhly červnové povodně více než 80 měst a obcí, v době kulminace Labe bylo v kraji bez dodávek elektřiny na 7500 odběratelů.