Drobečková navigace
Přesunutí přechodu pro chodce zvýšilo bezpečnost před novojičínskou nemocnicí
Přechod přes ulici K Nemocnici v moravskoslezském Novém Jičíně se stal v minulosti místem několika tragických nehod. Vedení města se proto rozhodlo zebru, která přetínala velmi frekventovanou silnici, posunout o kus dál. Přestěhovaný přechod dostal také speciální osvětlení na míru a další bezpečnostní prvky, což podpořila Nadace ČEZ částkou 60 tisíc korun.
Ke slavnostnímu otevření novojičínského Oranžového přechodu došlo ve čtvrtek dopoledne. Představeny byly nové bezpečnostní prvky i osvětlení místu na míru. Děti i dospělí, kteří denně přes frekventovanou ulici K Nemocnici přechází, se tak od nynějška mohou cítit bezpečněji. „Kritický přechod byl dosud umístěn těsně před hlavním vchodem novojičínské nemocnice. Nebyl přehledný ani osvětlený a stal se bohužel i svědkem tragické nehody s následkem úmrtí chodce. Snažili jsme se tedy o bezpečnější dopravní řešení celé situace, včetně nasvícení přechodu, abychom minimalizovali rizika a nehodovost i za zhoršených viditelnostních podmínek,“ uvedl novojičínský místostarosta Pavel Rozbroj.
Město se tak rozhodlo přechod v těsné blízkosti místní nemocnice, parku s několika dětskými hřišti, mateřské školy, střediska volného času FOKUS i dvou autobusových zastávek přesunout o 50 metrů dále od původního místa a vybavit jej moderními prvky pro zvýšení přehlednosti a bezpečnosti. Nový Oranžový přechod disponuje dělicím ostrůvkem, nově zbudovaným přístupovým chodníkem a nasvětlením na míru tak, aby neoslňovalo řidiče a zajistilo dostatečnou viditelnost přecházejících i za šera a tmy. Bezpečnější řešení dopravní situace na ulici K Nemocnici uhradilo město převážně ze svého rozpočtu, příspěvek Nadace ČEZ v hodnotě 60 tisíc korun tvořil zhruba desetinu z celkově vynaložené částky.
Nadace ČEZ osvětluje nebezpečné přechody už od roku 2013, kdy dopravní policie a BESIP vytipovaly 70 nejnebezpečnějších přechodů v celé ČR. Veřejnost pak měla možnost rozhodnout svými hlasy, které z nominovaných přechodů dostanou prostřednictvím Nadace ČEZ osvětlení. „Kritických přechodů je ve všech krajích České republiky bohužel stále dost. Rozhodli jsme se tedy v duchu základního bezpečnostního pravidla na silnicích „vidět a být viděn“ v osvětlování a zpřehledňování dopravních situací na nebezpečných místech pokračovat. Jsme velmi rádi, že přechod před novojičínskou nemocnicí se stal již pátým takto podpořeným v Moravskoslezském kraji,“ sdělil Michal Rzyman, ředitel společnosti ČEZ ESCO, který se slavnostního otevření přechodu zúčastnil.
Další fakta:
- Přechody pro chodce jsou častým místem dopravních nehod s často tragickými následky. Čtrnáctou nejtragičtější příčinou nehod zaviněných řidičem motorového vozidla bylo v loňském roce nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu. Z tohoto důvodu se stalo 990 nehod, při nichž zemřelo 13 chodců.
- Jen za první pololetí letošního roku způsobili řidiči motorových vozidel 433 nehodz důvodu nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu.
- Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič k reakci nejméně 31 m (1,5 s).
- Kvalitní osvětlení dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65 %.
- Osvětlení se projektuje na každý přechod zvlášť, do výpočtů se zahrnuje nejen šířka silnice a přechodu, ale i okolní osvětlení, barva povrchu silnice, stoupání či klesání vozovky atd.
- Osvětlení přechodu není přímo shora, ale pod mírným úhlem vždy ze směru příjezdu aut. Chodec je tak osvětlen více ze strany, aby jej řidič viděl skutečně jasně. Současně je třeba nastavit osvětlení tak, aby řidiče ani v jednom směru neoslňovalo.
Kontakty:
Nadace ČEZ Skupina ČEZ Město Nový Jičín
Ondřej Šuch Marie Pásková Marie Machková
Tel: 725 628 760 Tel: 736 232 306 Tel: 603 889 312
ondrej.such@cez.cz marie.paskova@cez.cz mmachkova@novyjicin-town.cz