Drobečková navigace

2. 5. 2015

Na největší čarodějnický slet ve střední Evropě přiletěly kapela Buty i dobročinné Oranžové kolo Nadace ČEZ

Praha - Čarodějnice i čarodějové všech podob a velikostí se ve čtvrtek 30. dubna slétli do pražského parku Ladronka, kde se konal další ročník filipojakubských oslav s názvem Čarodějnice na Ladronce. Návštěvníci ze všech koutů Prahy i okolí se mohli od rána až do večera zapojit do pestrého programu plného soutěží, koncertů, workshopů i sportovních aktivit. Nechybělo ani oblíbené Oranžové kolo Nadace ČEZ, které tentokrát výtěžek 100 399 korun rozdělilo mezi neziskové organizace Hendaver a Lemniskáta – život bez bariér.

Čarodějnice na Ladronce jsou tradiční akcí pořádanou Městskou částí Prahy 6. Každým rokem svým návštěvníkům nabízí bohatý program a přátelskou atmosféru, díky čemuž se na ni pravidelně sjíždí nejvíce čarodějnic a čarodějů v širokém okolí. Bohatý celodenní program letos korunoval večerní koncert kapely Buty. K činnostem, na které se stála fronta, patřilo i charitativní Oranžové kolo Nadace ČEZ. „Každý, kdo na našem kole strávil jednu minutu, přispěl svým výkonem neziskovým organizacím. Energii účastníků jsme totiž v podobě peněz poslali dál
a věnovali ji na dobrou věc. Zájem byl tradičně obrovský, Oranžové kolo ani na chvíli nezahálelo,“ uvedla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Hendaver o.s. je pořadatelem a organizátorem Mental Power Prague Film Festivalu, mezinárodního festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením, jenž probíhá celoročně ve vybraných českých lokalitách. Jeho hlavní myšlenkou je vytváření prostoru pro uměleckou seberealizaci handicapovaných a nalézání zcela nových možností k jejich integraci do běžné společnosti. „Náš festival je ojedinělým projektem, nikde na světě festival hraných filmů, jejichž herci jsou výhradně lidé s postižením, nenaleznete. Chtěli jsme dát těmto lidem možnost, jak vybočit z kolejí všedního života a zažít chvíle umělecké tvorby, a posilovat tak jejich sebevědomí. Díky příspěvku ve výši 51 965 korun pořídíme ceny, které výhercům festivalu na jeho konci předáme,“ sdělila předsedkyně sdružení Hendaver Gabriela Zdražilová.

Lemniskáta – život bez bariér, o.p.s. provozuje chráněné pracoviště pro lidi s mentálním, fyzickým či psychickým postižením. „Vyrábíme papírenské produkty, jako například školní sešity, kroniky, přáníčka a další. Základní myšlenkou a cílem naší organizace je zachování a rozvíjení pracovních příležitostí pro lidi s postižením v přátelském a tvůrčím prostředí. Na udržení těchto pracovních míst, kde handicapovaní lidé mohou získávat nové manuální a sociální dovednosti, využijeme příspěvek z Oranžového kola, který činí 48 434 korun,“ řekl Zdeněk Štorek z neziskové organizace Lemniskáta, která se také snaží přibližovat zážitek z tradičního řemesla a normality života lidí s postižením školákům prostřednictvím exkurzí do prostor dílny. Děti se dozvědí něco o historii a výrobě papíru a potom si vlastnoručně krok za krokem vyrobí školní sešit.

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ

Text k foto (ČEZ, Jan Kapička)

Na snímcích jsou zástupci organizací, kteří po skončení šlapání na Oranžovém kole, přebírají symbolický šek od Nadace ČEZ. Finanční částku získali díky návštěvníkům čarodějnickému sletu na Ladronce.