Drobečková navigace
Dva nově osvětlené přechody v Záhoří zvýší především bezpečnost školáků
Stovky lidí, kteří denně přecházejí přes frekventovanou silnici I. třídy 1/29 na návsi v Záhoří, se mohou ode dneška cítit bezpečněji. Na přechodech u základní školy a před prodejnou Coop Jednota totiž přibylo osvětlení za 466 tisíc korun, které díky úspěchu obce v celostátní anketě zaplatila Nadace ČEZ. Kromě zmíněných dvou přechodů získaly takto financované osvětlení v Jihočeském kraji ještě přechody ve Veselí, v Jindřichově Hradci a Týně nad Vltavou. Celkem jich v celé České republice bude realizováno 35.
Oba přechody patří mezi nejvytíženější v obci, jejich osvětlení proto výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti chodců. První přechod je umístěn před ZŠ Záhoří. „Osvětlení přechodů přineslo především velké bezpečí našim žákům. Před realizací byla silnice široká a především tmavá a neosvětlená. Děti přes silnici doslova riskantně přebíhaly. Nyní již na přechodu vidí na obě strany a především řidiči vidí na kraji silnice chodce. Dneska se naši žáci v klidu na přechodu zastaví a bezpečně přejdou. Nové přechody s osvětlením jsou velkým bezpečnostním přínosem pro celé Záhoří,“ pochvaluje si řešení Markéta Bajerová, ředitelka Základní a mateřské školy v Záhoří. Kromě dětí po něm přechází velké množství ostatních chodců, jako jsou obyvatelé domu pro seniory, hosté restaurace, čtenáři obecní knihovny a cestující využívající přilehlé autobusové zastávky. Druhý přechod je situován naproti prodejně s potravinami, a kromě nakupujících tudy chodí místní na poštu.
Osvětlení přechodů, uvítal i starosta Záhoří Petr Kápl: „V minulosti došlo na původních neosvětlených přechodech k několika lehkým zraněním dětí. Realizací úpravy přechodů a jejich osvětlením se podstatně zvýšila bezpečnost dětí i ostatních chodců. Oba dva přechody byly zejména při snížené viditelnosti, vzhledem k velké frekvenci silničního provozu, opravdu velmi nebezpečné.“
Za pravdu mu dává i Václav Kovář koordinát BESIP pro Jihočeský kraj. „Díky dlouhodobým statistikám máme zjištěno, že dvě třetiny chodců na silnici umírají právě za snížené viditelnosti. Správné nasvětlení přechodů pomáhá tuto tragickou bilanci snížit. A to, že chodci stále na přechodech umírají, říká i statistika za první pololetí letošního roku, kdy na nich zemřelo devět chodců.“
Zároveň s instalací osvětlení došlo i ke stavebním úpravám obou přechodů tak, aby odpovídaly současným přísným bezpečnostním normám a předpisům. Ty původní byly široké, a v některých místech chyběly navazující chodníky. Došlo proto k jejich zúžení, následnému vybudování části nových navazujících chodníků a opravě stávajících chodníků. Před oběma přechody je také nově položen koberec z hrubší směsi ROCBINDA na zkrácení brzdné dráhy. „Tyto zpomalovací pásy jsou, kromě kvalitního osvětlení, takovým druhým bezpečnostním prvkem. Významně pomohou ke zkrácení brzdné dráhy před přechodem, kdy kolikrát centimetry rozhodují mezi životem a tragédií,“ doplňuje Václav Kovář. Všechny tyto stavební úpravy kolem přechodů financovala obec Záhoří, když do projektu v centru obce z vlastních finančních prostředků vložila 1,1 miliónu korun.
Realizaci bezpečných přechodů v Záhoří se zamlouvá i dopravnímu inspektorátu. „Průtah Záhořím patří mezi nejvíce frekventované silnice první třídy u nás na okrese Písek. Bezpečné vyřešení přechodů jsme tady vždy chtěli, protože přímo v těchto místech došlo k několika menším dopravným nehodám, které naštěstí nebyly s tragickým koncem. Věřím, že na nových přechodech již podobné situace nebudeme muset řešit,“ uvedl při otevření nových bezpečných přechodů v Záhoří nadporučík Lukáš Malý vedoucí dopravního inspektorátu v Písku.
Cesta k osvětlení přechodů začala vloni na jaře, kdy dopravní policie a BESIP vytipovaly 70 nejnebezpečnějších přechodů v celé ČR. Veřejnost pak měla možnost rozhodnout svými hlasy, které z nominovaných přechodů dostanou prostřednictvím Nadace ČEZ osvětlení. „Loňský ročník se setkal s neuvěřitelným ohlasem. Do hlasování se zapojilo přes 100 tisíc lidí. Nebezpečných, nedostatečně osvětlených přechodů je bohužel v České republice stále hodně, proto jsme se rozhodli v nápravě tohoto stavu pokračovat i letos a grantové řízení vyhlásíme i příští rok,“ říká Ondřej Šuch, manažer Nadace ČEZ.
Osvětlení přechodů není jedinou spoluprací obce s Nadací ČEZ. Od letošního školního roku jsou díky dotaci 600 tisíc korun bez bariér Základní škola a Mateřská škola v Záhoří. Schodišťových plošin se dočkaly díky doporučení šestinásobného paralympijského vítěze Jiřího Ježka, který ji v grantovém řízení Oranžové schody Nadace ČEZ doporučil.
Další fakta:
- Přechody pro chodce jsou častým místem dopravních nehod s často tragickými následky. V roce 2013 se na přechodech událo 1 283 nehod, z toho 28 bylo smrtelných.
- Osmou nejtragičtější příčinou nehod zaviněných řidičem motorového vozidla bylo v loňském roce nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu. Z tohoto důvodu se stalo 957 nehod, při nichž zemřelo 23 chodců, jen za první pololetí roku 2014 je to už osm smrtelných nehod.
- Kvalitní osvětlení dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65%.
- Osvětlení se projektuje na každý přechod zvlášť, do výpočtů se zahrnuje nejen šířka silnice a přechodu, ale i okolní osvětlení, barva povrchu silnice, stoupání či klesání vozovky atd.
- Osvětlení přechodu není přímo shora, ale pod mírným úhlem vždy ze směru příjezdu aut. Chodec je tak osvětlen více ze strany, aby jej řidič viděl skutečně jasně. Současně je třeba nastavit osvětlení tak, aby řidiče ani v jednom směru neoslňovalo.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.
Více informací na www.nadacecez.cz
Kontakty:
Nadace ČEZ Skupina ČEZ Záhoří
Ondřej Šuch Václav Brom Petr Kápl
Tel: 725 628 760 Tel: 606 352 518 Tel: 724 181 924