Drobečková navigace

5. 2. 2025

V Hodoníně už mají osmý osvětlený přechod, který zvyšuje bezpečnost chodců. Žádosti o grant Oranžový přechod je možné podávat do konce února

Další bezpečně osvětlený přechod pro chodce vznikl v Hodoníně na frekventované ulici Národní třída poblíž městské knihovny. Přechod se nachází na spojnici, která vede z vlakového i autobusového nádraží a přivádí obyvatele i návštěvníky do centra města. Pro chodce i řidiče se tak zlepšily podmínky bezpečnosti za různých světelných podmínek, zejména za soumraku nebo špatného počasí. Na projekt přispěla Nadace ČEZ v rámci grantového programu „Oranžový přechod“.

motivový obrázek

Nadační příspěvek použili v Hodoníně částečně na projektovou dokumentaci a částečně na pokrytí materiálu a samotnou realizaci. Město dofinancovalo celkový projekt částkou vyšší než 680 tisíc korun.

„Moderní osvětlení přechodu přispěje ke zlepšení kontrastu chodců s vozovkou, výrazně se zvýší jejich bezpečnost a viditelnost ze strany řidičů,“ říká starosta města Hodonín Libor Střecha. „V Hodoníně se jedná již o osmý tzv. oranžový přechod, jehož instalaci osvětlení podpořila Nadace ČEZ nadačním příspěvkem ve výši 120 tisíc korun,“ dodává starosta města Hodonín.

V Hodoníně tedy mají další osvětlený přechod pro chodce, který zvyšuje bezpečnost všech občanů i návštěvníků Hodonína, kteří přechází přes hlavní frekventovanou silnici. Zvýšené bezpečí se týká nejenom chodců, ale také cyklistů i řidičů, kteří přes Hodonín projíždějí. Nový přechod disponuje osvětlením s jednostranným nasvícením, tedy s umístěním svítidel s různými optikami na jedné straně vozovky. Nová úsporná svítidla poskytují rovnoměrné a dostatečné osvětlení celého přechodu pro lepší viditelnost a bezpečnost zejména za šera nebo za špatného počasí. Přechod pro chodce i nové osvětlení odpovídá současným platným technickým normám a bezpečnostním požadavkům.

„Obce v drtivé většině případů chtějí bezpečnější přechody zejména v blízkosti škol a školek, protože malé děti patří k nejohroženějším skupinám chodců. Oranžové přechody ale vznikají třeba i u autobusových a vlakových nádraží, kde zvyšují bezpečnost lidí spěchajících ještě za tmy do práce nebo z práce, případně u nemocnic, kde chrání zejména seniory a osoby se sníženou mobilitou. O grant je i po letech stále velký zájem,“ uvádí ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Statistiky uvádějí, že až celá pětina smrtelných nehod chodců se odehrává na vyznačeném přechodu a nejčastější příčinou bývá nepozornost řidiče a přehlédnutí chodce. Zvlášť důležité je, aby chodci byli vidět hlavně za šera, kdy je viditelnost nízká. Udává se, že kvalitně osvětlené přechody dokážou počet střetů motoristů s chodci zlepšit až o 65 procent.

Během února Nadace ČEZ přijímá žádosti na osvětlení rizikových přechodů pro chodce ve zmíněném grantu Oranžový přechod. Žadateli mohou být obce nebo města v ČR, maximální výše příspěvku je 120 tisíc korun.  

Nadace ČEZ pomáhá od r. 2013 městům a obcím lépe zabezpečit frekventované přechody pro chodce právě prostřednictvím kvalitního osvětlení. Napříč Českou republikou už funguje více než 270 Oranžových přechodů, další jsou v realizaci. 

Přehled všech grantů najdete na webových stránkách Nadace ČEZ www.nadacecez.cz

Jana Štefánková, specialista komunikace ČEZ, JE Dukovany

zástupce Nadace ČEZ pro Vysočinu a jižní Moravu