Drobečková navigace

4. 8. 2014

Cyklomaraton pomohl handicapovaným, do pedálů šlápl i primátor

Pražský park Ladronka přivítal v neděli účastníky netradičního cyklomaratonu – po 2222 ujetých kilometrech se zde závodní týmy zapojily i do charitativního šlapání na Oranžovém kole Nadace ČEZ. I za pomoci pražského primátora Tomáše Hudečka tak pro Nadační fond Pink Bubble a občanské sdružení SIMP vyšlapali na speciálně upraveném rotopedu celkem 102 517 Kč.

Do závodu Opel Handy cyklomaraton se zapojilo 29 týmů, mezi nimi i týmy Nadace ČEZ a Skupiny ČEZ. Každý tým svou účastí v závodu zajistil pobyt jednoho handicapovaného člověka na zážitkovém víkendu v přírodě. Stovky lidí si na Ladronce užily koncerty kapel Monkey Business a The Tap Tap, sportovní BMX show bikera Dominika Nekolného a autogramiádu nejúspěšnějšího českého skikrosaře Tomáše Krause.

Velký zájem poutala možnost jízdy na handbiku, což je speciální závodní kolo poháněné pouze rukama – každý tak mohl na vlastní kůži vyzkoušet, jak náročný je takový výkon pro zdravého člověka, a tím více pro postiženého účastníka extrémního cyklomaratonu.

Na Oranžovém kole mohli návštěvníci v průběhu nedělního programu strávit jednu minutu a svým výkonem přispět jedné z neziskových organizací. „Lidé ukázali, že jsou ochotni pomáhat druhým. Vozíčkáři na handbicích je namotivovali k velkému výkonu a jsme rádi, že se podařilo vyšlapat tak vysokou částku,“ uvedla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

 

Nadační fond Pink Bubble podporuje onkologicky nemocné náctileté a mladé dospělé v průběhu léčby, v době rekonvalescence a při jejich následném návratu do života. Na Oranžovém kole pro něj lidé vyšlapali částku 53 238 Kč. „Díky vyšlapaným penězům přispějeme pacientům, kteří ukončí aktivní léčbu, na lázeňské a ozdravné pobyty, nebo na rekvalifikační a vzdělávací kurzy. Tímto jim pomůžeme přiblížit se jejich vysněnému zaměstnání a získat co největší samostatnost či nezávislost na okolí,“ řekla Martina Šmuková, ředitelka Pink Bubble.

Sdružení SIMP nabízí komplexní systém podpory pro úspěšný vstup do zaměstnání lidem s handicapem, lidem dlouhodobě pečujícím o osobu blízkou či jinak znevýhodněným skupinám. Dalším aspektem jeho činnosti je medializace a osvěta témat ze života mentálně handicapovaných s cílem přibližovat jejich svět tzv. normální společnosti. Dalším okruhem činnosti je vzdělávání pedagogů, které usnadní integraci dětí se znevýhodněním do běžných škol. „Výtěžek v hodnotě 49 279 Kč použijeme na nákup výtvarných potřeb a dovybavení naší SIMPatické kavárny, která slouží jako tréninkové pracoviště pro lidi s mentálním handicapem. Část prostředků poputuje také na mzdy terapeutů," vysvětlila Libuše Kaprálová, ředitelka SIMP.