Drobečková navigace
Bez peněz na výlet po Česku Tvrdíte, že vyrážet na rodinný výlet s měšcem plným zlaťáků je holý nesmysl a nalehko že se cestuje nejlíp? Máte pravdu! Člověk si může zařídit příjemný den a nebude ho to stát ani šesták.
S prázdnou kapsou po jižních Čechách Připravili jsme pro vás pár tipů na výlety v Jihočeském kraji. A když se přece jen nakonec rozhodnete skočit na oběd nebo za zábavou k některému z našich partnerů, můžete vzít jed na to, že vás to přijde jen na pár korun.
Ktož jsú boží bojovníci
Putování po jižních Čechách začněme v Táboře s husitským chorálem na rtech. Z Prahy jste tu vlakem za 90 minut, přímé spoje jezdí co hodinu, nádraží je takřka v centru města (konkrétně u Husova náměstí), co víc si přát. Prohlídku města zahájíte hned od nádraží – cestou přes park kolem Tabačky neboli bývalé c. k. tabákové továrny. Na konci rozlehlého parku se zastavte u rozsáhlé sochařské kompozice Františka Bílka Mistr Jan Hus a pak už hurá k radnici, jedné z nejvýznamnějších ukázek pozdní gotiky v českých městech. Ještě zajímavější bude pro někoho to, co se nachází pod ní. Táborské středověké podzemí, do něhož se vstupuje přímo z radnice, vznikalo od 15. století hloubením sklepů zvaných lochy. Jak je vidno, asi se do nich nedávaly pouze potraviny, ale zavírali sem i nepohodlné jedince, když je dnes loch lidovým synonymem pro vězení. Kdo v lochu skončit nechce, může místo do podzemí zamířit k expozicím Husitského muzea, nebo se jít podívat na zbytky městského hradního opevnění, k bývalému pivovaru a k Bechyňské bráně.
Tábor
- GPS:49°24'56.613"N, 14°39'28.297"E
- Mapa
- Adresa: Tábor
- Otevírací doba: volně přístupno
- Vstupné: zdarma
Sleva na ubytování v apartmánech DOKY Holiday na Lipně!
Zajistěte si ideální ubytování v apartmánech DOKY Holiday. Součástí ubytovacího komplexu jsou i sauna, venkovní bazén, dětské hřiště nebo třeba relaxační centrum. Prostorné terasy nabízejí nádherný výhled na Lipenské jezero. V okolí najdete mnoho známých a vyhledávaných turistických cílů.
Dobronice u Bechyně
Když narazíte v Táboře na vodáky, mohli by vás svézt dolů po proudu řeky Lužnice až k místům, kde se rozkládají sportovně-rekreační areály hned několika vysokých škol. Pravda, budete se sice plavit skrz novodobý skanzen chatek z nejmenovaných kutilských supermarketů, což je z velké části důsledek povodní. Nakonec však připlujete do Dobronic, známé vodácké zastávky, pod zříceninu hradu s mohutnou válcovou věží tyčící se nad Lužnicí jako palec na znamení úspěchu. Po pivku v občerstvení se zahrádkou přímo u jezu neváhejte a pusťte se do kopce na Dobronický hrad. Je to jen pár set kroků strmou stezkou vzhůru a nahoře si užijte ještě výstup po věžních schodech. V sezoně je věž otevřená a přístupná coby rozhledna. I když je výstup krátký, určitě se zapotíte, ale to vám nemusí vadit. Až se po prohlídce zříceniny vrátíte zpět k řece, dá se zde nad jezem dobře vykoupat. Následné posezení s vodáky u kytary se klidně může protáhnout, protože o nocleh pod širým nebem či v různých ubytovacíchkategoriích od kempu po penzion tu není nouze.
Dobronice
- GPS:49°20'21.246"N, 14°30'2.239"E
- Mapa
- Adresa: Dobronice u Bechyně
- Otevírací doba: volně přístupno
- Vstupné: zdarma
Pod Bechyňskou duhou
Dál po proudu řeky leží malebné město Bechyně, k němuž dorazíte po červené turistické značce (nebo po vodě, to kdybyste se plavili na lodi). Uvítá vás Duhovým mostem, který se klene nad Lužnicí ve výšce 50 metrů a brzy oslaví své devadesáté narozeniny. Ve městě samotném se seznamte s historií nejvýznamnějšího majitele panství, slavného Petra Voka z Rožmberka. Expozici najdete v bechyňském zámku, ale je zde i několik dalších: unikátní sbírka hasičské techniky je k vidění v budově muzea na náměstí T. G. Masaryka, keramika v bývalém zámeckém pivovaru a Klub českých turistů zde provozuje Muzeum turistiky. Mrkněte třeba na to, v jakých botách chodívali naši předci před sto lety!
Bechyně
- GPS:49°17'42.445"N, 14°28'6.648"E
- Mapa
- Adresa: Bechyně
- Otevírací doba: volně přístupno
- Vstupné: zdarma
Koloděje bez Koloděje
Následující zastávkou (s dalším mostem) jsou Koloděje nad Lužnicí; nemají nic společného s obrem Kolodějem z cimrmanovské divadelní pohádky, ale přece jsou zde minimálně dva divadelně příbuzné prvky. V roce 1847 zde zemřel loutkář Matěj Kopecký, na jehož počest stojí ve vsi socha plačícího kašpárka s protrženým bubnem, a později se zde narodili bratři Emil a Alfréd Radokovi – celkem dost slavných jmen na vesničku se sto šedesáti obyvateli, nemyslíte? Nicméně dominantou Koloděj je barokní zámek, původně renesanční tvrz z 16. století, a za zmínku stojí i nedaleký židovský hřbitov. U mostu přes řeku si pak můžete prohlédnout Radokovu vilu.
Koloděje nad Lužnicí
- GPS: 49°15'10.444"N, 14°25'8.717"E
- Mapa
- Adresa: Týn nad Vltavou – Koloděje nad Lužnicí
- Otevírací doba: volně přístupno
- Vstupné: zdarma
Týn nad Vltavou
Putování podél Lužnice končí na jejím pomyslném konci, tam, kde se vlévá do Vltavy. Nejprve vystoupejte na rozhlednu Semenec, z níž uvidíte celý Týn jako na dlani. Na druhou stranu je samotný soutok obou řek, ale nelitujte ujít necelý kilometr po žluté k vyhlídce, která je přímo nad ním. Až dorazíte do Týna, nevynechejte arcibiskupský zámek, pod kterým jsou zpřístupněné podzemní chodby a v jehož prostorách sídlí Městské muzeum. Kromě sbírky vltavínů a regionálních zajímavostí tu nejmenší návštěvníky zaujme expozice Svět loutek a hlavně si zde s nimi děti mohou rovnou zahrát divadlo.
Týn nad Vltavou ‒ rozhledna
- GPS: 49°13'50.196"N, 14°24'36.440"E
- Mapa
- Adresa: Týn nad Vltavou
- Otevírací doba: volně přístupno
- Vstupné: zdarma