Drobečková navigace

30. 11. 2021

Zaměstnanci ČEZ vybrali rekordní částku – na pomoc lidem v tíživé situaci putuje téměř 7 milionů korun

Do jubilejního 15. ročníku charitativního projektu „Plníme přání, myslíme na druhé“ nominovali zaměstnanci Skupiny ČEZ ze svého okolí celkem 109 osob, které se ocitly v těžké životní situaci. Během šesti týdnů pak pro ně mezi sebou dokázali vybrat přes 3,4 miliony korun. Nadace ČEZ následně tuto sumu zdvojnásobila a navýšila na konečných 6,95 milionu korun. Rekordní částka opět aspiruje na titul nejštědřejší zaměstnanecké sbírky v rámci mezinárodního dne dárcovství Giving Tuesday, který se slaví právě dnes. Za 15 let fungování sbírky poslali zaměstnanci společně s Nadací ČEZ na splnění přání přes 49 milionů korun.

motivový obrázek

Zaměstnanci ČEZ letos doporučili do tradiční sbírky „Plníme přání, myslíme na druhé“ 109 osob ze svého okolí, přičemž více téměř dvě třetiny tvořily děti do 18 let. Většina žadatelů se potýká se zdravotními omezeními, stejně jako v předchozích ročnících je ale spojuje touha poprat se s nepřízní osudu a žít svůj život naplno. Nejčastějším přáním proto byly zejména speciální rehabilitační či léčebné pobyty, různé kompenzační pomůcky či služby osobní asistence, která příjemcům umožní větší samostatnost.

Letošní ročník Plníme přání byl rekordní jak počtem nominovaných osob, tak částkou, kterou zaměstnanci ČEZ přispěli. Velmi si cením všech, kdo se rozhodli se zapojit. Je skvělé, že tolik lidí chce pomáhat, navzdory tomu, že letošní rok byl opět silně poznamenaný covidovou situací,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Ocenil i to, že prosbu o pomoc letos energetici vyslyšeli bez váhání hned dvakrát. Poprvé otevírali peněženky už v červenci, kdy pomáhali svým kolegům a jejich rodinám na Moravě zasaženým ničivým tornádem. V mimořádné sbírce vybrali přes 2,7 milionů korun, které Nadace ČEZ tradičně zdvojnásobila na 5,5 milionu. Polovina vybraných peněz směřovala přímo k postiženým rodinám, druhá pak k místním organizacím (např. dobrovolní hasiči, skauti, volnočasové kluby, ale třeba i ZOO a útulek Hodonín či mateřská a základní škola v obci Hrušky). Sbírka Plníme přání pak v ČEZ odstartovala jako obvykle v září.

„Příběhy lidí, které naši zaměstnanci nominují do sbírky jako příjemce, jsou pro nás pokaždé velmi inspirativní. Je pro nás čest nabídnout pomocnou ruku všem, kdo svému handicapu čelí se zdviženou hlavou,“ uvedla Eva Mayerová z Nadace ČEZ.

Příběh z Vysočiny přináší Michal K. z Třebíče, který v dětství přišel o ruku a o část prstů na nohou kvůli zranění elektrickým proudem. Michal provozuje spolek pro hendikepované Míša a Míša, maluje obrazy, tvoří keramické výrobky, to vše v malebném obchůdku na Karlově náměstí v Třebíči. „Od roku 2020 jsem držitelem řidičského průkazu, ale bohužel mi finanční prostředky nestačily na to, abych si pořídil automobil, který potřebuji, jak k osobním záležitostem, tak také ke spolkovým aktivitám,“ říká Michal. Mezi zaměstnanci se vybralo na auto pro Michala více než 68 tisíc korun, další část financí doplní Michal z dalších darů. „Auto mi pomůže při převozu uměleckých výrobků na výstavy a prodejní akce a také mi zjednoduší cestování k lékařům nebo na úřady,“ říká Michal. „Velmi za tuto pomoc děkuji,“ dodává.

Zaměstnanecké sbírky mají v ČEZ dlouhou tradici – první se realizovala již v roce 2007. Jejich zaměření se v průběhu let měnilo: zaměstnanci pomáhali například dětem v dětských domovech, pěstounským rodinám, seniorům, rodičům s dětmi v azylových domech, handicapovaným, ale třeba i obětem přírodních katastrof. Současný formát, kdy zaměstnanci nominují jako příjemce osoby v těžké životní situaci ze svého vlastního okolí, funguje poslední tři roky. V letech 2007–2021 vybrali energetici v rámci projektu Plníme přání, myslíme na druhé mezi sebou přes 21,6 milionu korun. Nadace ČEZ vždy vybranou částku zdvojnásobuje, celková darovaná suma tedy i s letoškem činí přes 49 milionů korun.

Jana Štefánková

specialista komunikace ČEZ, JE Dukovany

Od začátku roku elektrárna Dukovany vyrobila 13 722 392 megawatt hodin elektřiny. Dukovany a Temelín jsou zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.