Drobečková navigace
Vojta Dyk a další hvězdy Štěrkovny pomohly dětem z Hlučínska, lidé vytančili 50 tisíc korun
Dyk, Langerová a Mňága zpívali, diváci na Štěrkovně tančili a pomáhali dobré věci. Během jediného víkendu nasbírali lidé v aplikaci EPP – Pomáhej pohybem svou energií 50 tisíc korun pro Dětskou rehabilitaci Hlučín, která se stará o malé autisty, děti po mozkové obrně nebo jinak zdravotně hendikepované děti. Peníze na nákup audiometru pro sluchovou stimulaci dětí s nervovým postižením získá hlučínská organizace od Nadace ČEZ.

Do pomoci se mohli zapojit návštěvníci hlučínského festivalu Štěrkovna Open Music i další lidé, kteří s aplikací tančili nebo třeba běhali či jezdili na kole kdekoliv v Česku. Hlučínským dětem poslalo své body celkem 1407 podporovatelů.
„Jsme moc rádi, že na nás lidé mysleli a věnovali svou energii dobré věci. Audiometr už jsme si koupili a začínáme ho zkoušet, ale je nám jasné, že hlavně u dětí s poruchou autistického spektra půjde o delší proces. Nějakou dobu bude trvat jen to, než si zvyknou na sluchátka. Naplno budeme audiometr používat od září a jsem si jistá, že přinese své výsledky,“ řekla ředitelka Dětské rehabilitace Hlučín Radmila Löwowa.
Audiometr umožní začít s originální rehabilitační metodou, takzvaným sluchovým tréninkem Benaudira, který je v Česku zatím ojedinělý. „Je prokázáno, že hudba dokáže léčit a rozvíjet intelektuální schopnosti člověka; je to specifický nástroj, pomocí kterého můžeme trénovat obě mozkové hemisféry, a to bez chemie,“ dodala Radmila Löwowa.
Návštěvníci XIII. ročníku multižánrového hudebního festivalu Štěrkovna Open Music v pátek a v sobotu 28. a 29. července zaplnili břehy hlučínského jezera a tentokrát s sebou vzali ještě více dětí než obvykle. „Několik let jsme budovali s podporou Nadace ČEZ atraktivní program pro děti, aby se stal festival opravdu pohodovým místem pro celou rodinu. Stovky dětí, které se letos nadšeně zúčastnily programů ČEZ Cirkulum Art, nám potvrdily, že jdeme správným směrem,“ svěřil se pořadatel David Moravec.
Hlavními hvězdami festivalu byli Vojta Dyk s B-Side Bandem, písničkářka Aneta Langerová, kapely Tata Bojs, Mňaga a Žďorp nebo německo-americká skupina N.O.H.A. Festival uvedl několik speciálních bonusů, například projekt Bohemia Jiřího Buriana, který přibližuje lidovou hudbu v moderním aranžmá. Podruhé se na hlučínském festivalu odehrál souboj kapel v balkánských rytmech Balkan Battle Live. V originálním nástrojovém složení v doprovodu dudáka a smyčcového tria zahrála hrát kapela Limetal sestávající z bývalých členů kapely Citron.
Kontakty:
Nadace ČEZ Skupina ČEZ Město Hlučín
Daniel Novák Vladislav Sobol Ivana Gračková
724 446 611 725 595 417 736 281 733
daniel.novak01@cez.cz vladislav.sobol@cez.cz ivanagrackova@email.cz