Drobečková navigace

19. 2. 2019

Nábytek pro Alenu a Luboše ze zlínské Naděje zařídili sportovci s EPPkou

Oči Aleny a Luboše, kteří bydlí v chráněném bydlení Naděje ve Zlíně, září v těchto dnech radostí. Nikam se nemuseli stěhovat, přesto si užívají zcela nové pokoje. Na pořízení nábytku a dalšího vybavení, na jehož výběru se sami podíleli, jim přes 40 tisíc korun přispěla Nadace ČEZ. Naději zároveň pomohli uživatelé aplikace EPP – Pomáhej pohybem, kteří do Zlína poslali své body přepočtené z energie vynaložené při běhu, jízdě na kole nebo na lyžích.

motivový obrázek

Alena a Luboš se v pokojích cítí o poznání lépe než dříve nejen proto, že jejich nábytek září novotou. Ještě důležitější je funkčnost nového vybavení. „Vzhledem k věku Luboše, který letos oslaví 60. narozeniny, jsme se zaměřili na pohodlí. Společenské 34leté Aleně jsme se snažili pokoj sladit do moderního designu a zároveň ho uspořádat tak, aby poskytoval dostatek úložného prostoru. Jsme rádi, že se v nových pokojích mohou cítit jako doma,“ řekla ředitelka zlínské Naděje Kateřina Pivoňková.

Šlo přitom o velkou proměnu – zatímco pokoje dalších klientů Naděje postupně zrenovovala už dříve, tyto poslední dva už po modernizaci dlouho volaly. Nábytek v nich byl zkombinovaný z různých druhů lamina a imitace dřeva, rozvrzaný a na hranici životnosti. Sportovně založená Alena teď má dost prostoru na vystavení všech svých pohárů a dalších trofejí, Luboš je zase nadšený z gauče, ze kterého rád sleduje televizi, z nových poliček na oblíbené knížky o mašinkách a zvířatech i z úložných prostorů na věci, které se jednou mohou hodit.

Zlínská pobočka NADĚJE vznikla v roce 1992. Dnes provozuje domov pro seniory, domov se zvláštním režimem, denní stacionář pro osoby s demencí, chráněné bydlení a sociálně terapeutické dílny Letná, Svíčkárna a Tkalcovna.

Jak EPP – Pomáhej pohybem funguje

Aplikace zaznamenává pohyb uživatele, např. chůze, běh, jízda na kole či řada zimních sportů. Celkem je na výběr přes 20 aktivit a zapojit se mohou i lidé s handicapem na invalidním vozíku či jízdou na handbiku. Kromě běžných údajů o rychlosti, čase, tempu či vzdálenosti také generuje body, které může uživatel kdykoli věnovat některému z aktuálně nabízených projektů neziskových organizací, škol nebo obcí. Pokud uživatelé aplikace svým pohybem nashromáždí za daný čas určitý počet bodů, Nadace ČEZ projekt podpoří konkrétní dopředu stanovenou částkou. Letos v lednu dosáhl počet uživatelů EPPky hranice 400 tisíc.