Nový osvětlený přechod u školy zvyšuje dopravní bezpečnost v Lužanech na Plzeňsku

Úvod » Pro média » Aktuality a tiskové zprávy

18. 11. 2016

V centru Lužan na Plzeňsku letos v rámci investiční akce opravili frekventovanou silnici a vybudovali nový přechod pro chodce. Vzhledem k hrozícím dopravním rizikům byla zebra automaticky osazena také bezpečnostním osvětlením, na jehož instalaci obci přispěla Nadace ČEZ 117 424 korunami. Bezpečný přechod usnadní každodenní cesty místním občanům včetně dětí docházejících do přilehlých škol.

Frekventovaný přechod pro chodce se v Lužanech nachází mezi dvěma autobusovými zastávkami a navíc v těsné blízkosti místní mateřské a základní školy, obecního úřadu, kulturního domu i prodejny potravin. „Dříve přes silnici vedl neosvětlený přechod označený pouze dopravními značkami. V rámci rozsáhlé investiční akce došlo k opravě a rozšíření inkriminované komunikace a její rozdělení ostrůvkem uprostřed vozovky. Bylo tudíž nutné adekvátně reagovat rovněž novým místem pro přecházení, které bude dostatečně přehledné a osvětlené, a zvýší tak dopravní bezpečnost v centru naší obce,“ uvedla starostka Lužan Věra Petrželková.

Kromě instalace speciálního osvětlení upravila obec také okolí nově zbudovaného přechodu, v jehož místech dle statistik projede zhruba 9 tisíc vozidel denně. Celý projekt tak podstatně usnadní každodenní cesty zejména dětem mířícím do přilehlých škol i všem cestujícím hromadnou dopravou. O další zvyšování dopravního bezpečí v obci usiluje její vedení opravou a budováním nových chodníků i rekonstrukcí starých komunikací.

O pomoc při osvětlování kritické zebry se v Lužanech postarala Nadace ČEZ, která pod dohledem odborníků z řad krajských zástupců BESIP osvětluje nebezpečné přechody již od roku 2013. „Základním pravidlem bezpečnosti na silnicích je vidět a být viděn. Zejména v místech, kde se denně pohybuje velké množství chodců včetně dětí, je nutné, aby je projíždějící řidiči viděli včas. To zajistí správné osvětlení přechodu, které na něj upozorní i za tmy nebo zhoršeného počasí,“ řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Kontakty:                                 

Nadace ČEZ                                   Skupina ČEZ                                 Obec Lužany

Daniel Novák                                  Michaela Jirovcová                        Věra Petrželková

Tel: 724 446 611                            Tel: 725 628 902                             Tel: 725 041 195

daniel.novak01@cez.cz                 michaela.jirovcova@cez.cz            luzany@obecni-urad.net


Fotografie

Nahoru
Menu:
Copyright 2021 Nadace ČEZ | Všechna práva vyhrazena | www.cez.cz Informace o webu | Nastavení cookies | Mapa stránek