Drobečková navigace

27. 7. 2021

Energie pro kulturu: Mělnická náplavka ožije divadlem a hudbou, smyslem 2. ročníku festivalu je nejen obnova kulturního života, ale i pomoc dvěma organizacím

Mělník – Ve dvoudenní multižánrový festival se 29. a 30. července promění Mělnická náplavka. Město na soutoku Labe s Vltavou je tak jedno ze šesti v republice, kam zavítá putovní festival Energie pro kulturu. Jeho cílem je obnova kulturního života v Česku po koronavirové pauze a podpora umělců z jednotlivých regionů. Proto představuje známé umělce ve spojení s lokálními divadly, kapelami a jinými kulturními institucemi. To vše zdarma!

motivový obrázek

Čtvrteční odpoledne festivalu Energie pro kulturu proběhne ve znamení divadla. Od 14 hodin bude mít Cirk La Putyka připravený workshop pro děti, na který pak večer naváže vlastním divadelním představením.  Mezitím bude scéna patřit Novému divadlu Mělník. Páteční program zahájí ve 14 hodin Dana Pala Creativy Dance, poté vystoupí Solo Elemethis!, Vonička, Jaroslav Uhlíř & band a Sendwitch. Hudební produkci pak od 20.30 uzavře koncert Davida Kollera.

Jak název festivalu naznačuje, jeho generálním partnerem je Skupina ČEZ. Proto bude na náplavce i Energy zóna, která poslouží k odpočinku i zábavě. Hlavně pak v pátek i dobré věci, neboť Nadace ČEZ zde zprovozní Oranžové kolo, respektive dva oranžové handbike trenažéry.

„Návštěvníci festivalu tak budou moci svým pohybem a vydanou energií finančně pomoci místní Základní škole se speciálními třídami či Dětskému rádiu Mělník. Vypohybované body totiž na místě přepočítáváme na peníze. Jaká finální částka se mezi oba subjekty rozdělí, se pochopitelně ještě neví. Každopádně již první ročník festivalu Energie pro kulturu naplnil naše očekávání, neboť v každém ze šesti měst se do charitativního šlapání na oranžových handbike zapojili lidé bez rozdílu věku a všude se pro obdarované organizace podařilo vyjet úctyhodnou celkovou částku přesahující 100 000 korun. Ani letošní Ostrava a České Budějovice nebyly výjimkou,“ dodává k tomu Michaela Zíková, ředitelka Nadace ČEZ.

Ať již bude finální částka vyšlapaná návštěvníky na Mělnické náplavce jakákoliv, svůj podíl Základní škola se speciálními třídami Mělník využije na realizaci divadelních představení, dílen či dalších aktivit přímo ve škole, případně k zaplacení výletů a exkurzí za historií Prahy. Dětské rádio Mělník pro změnu potřebuje obnovit opotřebovanou techniku ve studiu, vybavit nově jeho prostory a také pořídit si techniku pro možnost vysílání z exteriéru, například z kulturních či sportovních akcí.

Druhý ročník putovního festivalu Energie pro kulturu odstartoval v polovině července v Ostravě, minulý týden se přesunul do Českých Budějovic. Nyní následuje Mělník a dále Plzeň, Třebíč a Děčín. Více na www.energieprokulturu.cz.

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy

Text k foto – Ilustrační snímky ze zahajovacího místa putovního festivalu Energie pro kulturu v Ostravě. Zde se pro dvě vybrané organizace podařilo vypohybovat celkem 102.471 korunu. Budou Mělničtí na své náplavce lepší?