V Němčičkách si připomněli válečné hrdiny z RAF

Úvod » Pro média » Aktuality a tiskové zprávy » V Němčičkách si připomněli válečné hrdiny z RAF

21. 7. 2014

V Němčičkách u Znojma si v sobotu 19. července připomněli 70. výročí havárie britského bombardéru. U památníku věnovaného posádce letounu prožili pamětníci, milovníci historie i výletníci vzpomínkové odpoledne za přeletu vrtulníků armády ČR, při prohlídce artefaktů RAF (Royal Air Force) či simulaci britského vojenského ležení. Památník, který byl v obci odhalen před 24 lety, se letos díky příspěvku Nadace ČEZ ve výši 160 tisíc korun dočkal úpravy okolí a zpevnění přístupové cesty.

Návštěvníci sobotní vzpomínkové akce se také seznámili s nově otevřenou naučnou stezkou věnovanou leteckým bitvám a čekala je i celá řada dalších atrakcí, jako výstava britských válečných plakátů nebo ochutnávka pokrmů z polní kuchyně. Slavnost se konala přímo u památníku, jenž má čerstvě srovnaný okolní terén, nové informační tabule a směrovky a nově zbudovaný přístřešek s posezením. Pro místní i pro turisty se díky tomu stal příjemným místem na procházky i k odpočinku. „Dříve se nám poměrně často stávalo, že si turisté přečetli o letecké havárii na našich webových stránkách a nechali se zlákat k návštěvě. Kvůli obtížné orientaci v terénu si ale nemohli svůj zážitek plně vychutnat. To už se díky současným úpravám nebude opakovat,“ pochvaluje si Jaromír Fousek, starosta obce Němčičky.

Nadace ČEZ přispěla na úpravu okolí památníku RAF v rámci grantového řízení na podporu regionů, které je zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů. Předkládané projekty se mohou týkat podpory dětí a mládeže, sportu, vzdělání, kultury, sociálních služeb nebo právě historie. „Podobné projekty podporujeme velmi rádi. Je to skvělá příležitost připomenout si zajímavé události českých dějin a zavzpomínat na hrdiny naší nedávné historie,“ uvedl Vladimír Černý, člen správní rady Nadace ČEZ, který se slavnostní akce zúčastnil.  

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.

Více informací na www.nadacecez.cz

 

Kontakty:

Nadace ČEZ                       Skupina ČEZ                                      Obec Němčičky                                              

Ondřej Šuch                       Jana Štefánková                               Jaromír Fousek, starosta                

Tel: 725 628 760                Tel: 724 804 786                               Tel: 603 957 630

ondrej.such@cez.cz        jana.stefankova@cez.cz                 ou.nemcicky@tiscali.cz    


Fotografie

Nahoru
Menu:
Copyright 2019 Nadace ČEZ | Všechna práva vyhrazena | www.cez.cz Informace o webu | Nastavení cookies | Mapa stránek