Přechod na nepřehledné křižovatce z Petřvaldu na Šenov má nové osvětlení

Úvod » Pro média » Aktuality a tiskové zprávy

16. 5. 2017

Přechod pro chodce na nepřehledné odbočce z hlavního tahu mezi Ostravou a Karvinou směrem na Šenov má nové osvětlení. Zasloužili se o to radní města Petřvald, kteří připravili projekt na nasvícení přechodu a získali na něj více než 90 tisíc korun od Nadace ČEZ. Podle vedení obce i učitelek z mateřské školy, které při dnešním slavnostním otevření asistovaly, jde o výrazný příspěvek ke zvýšení bezpečnosti ve městě.

V blízkosti přechodu jsou autobusové zastávky, obchody i zdravotnické ordinace. „Šlo o jeden z posledních přechodů ve městě, který je na poměrně nebezpečném místě a nebyl osvětlený,“ vysvětlil starosta Petřvaldu Jiří Lukša, proč do nadačního řízení vybral právě tuto zebru.

Nadace ČEZ osvětluje nebezpečné přechody už pátým rokem. Od počátku se setkává s velkým zájmem měst, obcí i široké veřejnosti napříč republikou. „Chodci se často mylně domnívají, že pokud oni vidí přijíždějící vozidlo, tak jeho řidič je musí vidět taky, a bez dalšího rozmýšlení vstupují do vozovky. Nejvíce ohroženou skupinou jsou v tomto případě děti. Proto pomáháme nebezpečné přechody osvětlovat, aby řidiči zaregistrovali chodce včas,“ vysvětlila ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Další fakta:

  • Přechody pro chodce jsou častým místem dopravních nehod s často tragickými následky. Devátou nejtragičtější příčinou nehod zaviněných řidičem motorového vozidla bylo v loňském roce nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu. Z tohoto důvodu loni zemřelo 21 chodců.
  • Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič k reakci nejméně 31 m (1,5 s).
  • Kvalitní osvětlení dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65 %.
  • Osvětlení se projektuje na každý přechod zvlášť, do výpočtů se zahrnuje nejen šířka silnice a přechodu, ale i okolní osvětlení, barva povrchu silnice, stoupání či klesání vozovky atd.
  • Osvětlení přechodu není přímo shora, ale pod mírným úhlem vždy ze směru příjezdu aut. Chodec je tak osvětlen více ze strany, aby jej řidič viděl skutečně jasně. Současně je třeba nastavit osvětlení tak, aby řidiče ani v jednom směru neoslňovalo.

 

Kontakty:

Nadace ČEZ                                   Skupina ČEZ                                  Petřvald

Daniel Novák                                  Vladislav Sobol                                Jiří Lukša

Tel: 724 446 611                             Tel: 725 595 417                             Tel: 776 348 504

daniel.novak01@cez.cz                 vladislav.sobol@cez.cz                  luksa@petrvald-mesto.cz


Fotografie

Nahoru
Menu:
Copyright 2017 Nadace ČEZ | Všechna práva vyhrazena | www.cez.cz Informace o webu | Mapa stránek